Drahomíra Štěpničková

2.6.1939 30.8.2021
Zhlédnuto: 700x

Mami, už tu s námi nejsi pár měsíců, ale mě chybíš snad čím dál víc.
Vím, že už svíčka dohořela, vím, že jsi tu byla požehnaný čas, který vypršel. Už je Vás tam pospolu více, kteří mi v životě chybí, ale nic nebolelo tak, jako když jsi odešla ty. Jako kdyby moje jedna půlka byla prázdná a vím, že se už ani nikdy nenaplní. Měly jsme spolu takové zvláštní propojení, takový nerv navíc, jen my dvě. Často slyším tvůj hlas, často bych ti chtěla něco vyprávět - a pak si uvědomím, že.....
Nasmály jsme se spolu blbostem a poškorpily se, pořád jsme tu byly jedna pro druhou. Všechno se v hlavě přehrává, jaké jsme měli Vánoce, jaká jsi vařila jídla, jak jsme chodili ven se psem a na houby a jak jsme tě vozili na různé akce našich dětí. Jak jsi všude chodila lehce pozdě a mě to rozčilovalo, co jsme se spolu nazpívaly - to nadání mám po tobě a po mě zas náš synek. Tyhle střípky, to obyčejné žití, dělá život životem. Maminko moje zlatá, veřím, že tvoje čistá dušička je poklidná a že o nás víš. Chybáš mi každý den, každou hodinu - strašně. Nikdy tě nepřestanu mít ráda.

Rozsvícené svíčky

Právě rozsvícené svíčky: 1
Dosud rozsvícené svíčky: 19
Marcela  Svobodová
Marcela  Svobodová 10. 8. 2022
Rozsvítit svíčku

Položené květiny

Právě položené květiny: 1
Dosud položené květiny: 17
Marcela  Svobodová
Marcela  Svobodová 10. 8. 2022
Položit květinu

Vzpomínky

10. 8. 2022 Marcela  Svobodová marcela.svobodova.ms@gmail.com

Ahoj mami, léto se nám nachýlilo do druhé poloviny, je znát, že se dny pomalu krátí a po ránu je zima. To byl pro tebe vždycky fajn čas, viď.Skočit jen do sandálů a s Beníkem se procházet venku. Nebo jsme jezdili na chatu a seděli venku, něco baštili a drbali a drbali.... schází mi to mamko. Vždycky jsem ti říkala, že ty mi nesmíš odejít, s kým jiným bych si tak hezky pokecala a podrbala jako s tebou. Ty ses smála a říkala jsi, neboj, já ještě dlouho vydržím. Uteklo to a přišel tvůj čas a teď tu nejsi. Jo, zvykám si, dá se to, ale pořád pořád mi něco chybí - ty..... Tolik bych ti toho vyklopila a od tebe zase vyslechla. Já věřím, že si to všechno ještě musíme doříct a že náš společný čas ještě jednou přijde, Blížím se k němu každým dnem. Tak na mě hezky čekej maminko moje

11. 7. 2022 Marcela  Svobodová marcela.svobodova.ms@gmail.com

Ahoj mami,
dneska jsemsi něco ukládala do počítače a narazila jsem na naši poslední fotku..... au to to zabolelo. Chtěla bych si na tebe ještě někdy sáhnout, chtěla bych tě vzít za ruku, povídat si s tebou. Ale třeba se mi to ještě jednou vyplní, setkáme se, jen to bude na jiné úrovni. Věřím, že tam na mě čekáš. Mrzí mě, že jsem na tebe někdy byla protivná, moc mě to mrzí. Ale zase mám svědomí čisté v tom, že jsem vždycky pro tebe udělala všechno, co bylo v mých silách. Vždycky, když si už myslím, že jsem dobrá, přijde něco, co mi ukáže, jak moc špatná ještě pořád jsem. Asi to nikdy úplně nepřebolí, to je rána na srdci a ty se hojí blbě.
Kdybys viděla, co všechno kvete tam u tebe v  parku, to bys koukala. Je to barevná nádhera, to by se ti líbilo. Počasí lítá jako na houpačce, přesně tak, jak jsme to vždycky špatně snášely. No tak teď už jsem na to sama, nemám si s kým zanotovat.  Mami chybíš tady, moc. Posílám velikou pusu M.

20. 6. 2022 Marcela  Svobodová marcela.svobodova.ms@gmail.com

Ahoj mami, tak hlídám Miušu, je na mě pořád nalepená, ani si moc neodpočinu. A k tomu to hrozný vedro. Kdybys tu byla, probraly bychom to. U tebe doma by ale bylo příjemně, tam bylo vždycky fajn, v létě v zimě.
Nerada jezdím kolem, všude tě tam vidím, jak cupitáš na nákup nebo se psem a hůlka klape o chodník. Jestli dnes zaprší, vyčistí se vzduch a hned se nám bude líp dýchat viď. Jak jsem se ti vzdycky smála a zlobila tě, tak jsem celá ty. No nějak ses do mě převtělila mamušo jedna. I brácha to říká, jemu taky hrozně chybíš, vidím to na něm. Tak odpočívej a věř, že na tebe myslíme skoro pořád, a pořád to bolí a chybíš tu........

14. 6. 2022 Marcela  Svobodová marcela.svobodova.ms@gmail.com

Ahoj mami, dneska jsem ti dala sedmikrásku, moc na výběr tu není. Ale my jsme měly stejně nejradši obyčejné kytky z naší louky viď.  Neměla jsem moc ráda, když jsi v posledním čase pořád a pořád jenom vzpomínala. No a vidíš, už v tom jedu taky. Vrací se mi pořád vzpomínky na tebe, na tátu, na nás, když jsme byli malí. Jak jsme  chodili po lese, lezli na stromy, schovávali se v kapradí, cachtali se v blátě v holinách, házeli spadaný jablka po krávách - a pak jsme přilítli do kuchyně a dostali kus tvého švestkového koláče. A jak jsme hráli prší a ječeli radostí, když jsme jeden nebo druhej vyhráli. Ty jsi nás vždycky tak jako nenápadně nechala vyhrát.  No a je to všechno pryč, z vás už tu není nikdo a teď vlastně vracíme našim dětem, co jste dali vy nám.
Chybíš mi mami, a nikdy nepřestaneš. Moc tě tam někam zdravím a chtěla bych ti dát pusu a pořát ti hezkej den............ a ať je ti dobře a nic tě nebolí

2. 6. 2022 Marcela  Svobodová marcela.svobodova.ms@gmail.com

Mami, dneska bys měla narozeniny, přeju ti tam někam nahoru - co ti mám vlastně přát? Zdraví, lásku, peníze - to už asi opravdu ne. Tak trochu jinak, moc tobě i nám přeju, abys v tom ničím neomezeném vesmírném a božím prostoru užívala nebeského klidu, pokoj tvojí krásné čisté dušičce. Zasloužíš si to, za všechno, co jsi pro nás kdy udělala i přes svůj nelehký začátek tvého života, přes to, co tě v dětství poznamenalo a provázelo pak vlastně celý život.  Jednala jsi vždycky podle svého srdce a svědomí i když ne dokonale. Jsme ale bytosti nedokonalé všichni bez výjimky.  Naučila jsi nás nevědomky, co je v životě opravdu důležité. Díky tobě a i tátovi si neztrpčujeme životy nenávostí, závistí, zlobou, hamižností, to je hlavně tvoje dílo maminko.  Kdybys tu byla - ale to by vlastně ani nedávalo smysl - řekla bych ti, že ztratit mámu, ať už jí ztratíš v dětství nebo v pozdní dospělosti, bolí pořád stejně hrozně. Víc, než bych si kdy uměla představit. Pořád se s tvojí ztrátou srovnávám mamko

20. 5. 2022 Marcela  Svobodová marcela.svobodova.ms@gmail.com

Mamko, je pátek, jsem unavená jako vždycky v pátek v práci  a těším se domů.
Kdybys tu ještě byla, prodiskutovaly bychom, jak barometr šel nahoru nebo dolů a jak moc nás bolí to či ono. Nakonec bychom se zachechtaly, že jsme už starý a rozvrzaný a hned by se nám ulevilo. Tvůj smích mi zní v hlavě.
Včera jsme jeli na chatu kolem té budovy, ty víš jaké - fuj nechtělo se mi tam ani podívat. Jen si říkám, že už jsi tak ani naplno nevnímala, kde jsi a co se s tebou děje a to mě trochu zklidňuje.
Je hezky a teplo, všechno kvete jako blázen, pylu lítají ve vzduchu tuny. Trošku mě to vadí, ale jde to. I Peťan trochu kejchá a tak se těšíme na pořádnou bouřku, která to spláchne.  To by bylo něco pro Beníka viď, zase bys ho dva dny nedostala zpod kanape.
Kdybys tu ještě byla, jeli bychom všichni na chatu, šli se projít po lese po tý naší cestičce a pak si sedli ven, něco pojeli a hráli bychom prší. Do vzpomínek mi svítí sluníčko a míhá se stín od listů stromů,které jsou krásně zelené ....

16. 5. 2022 Marcela  Svobodová marcela.svobodova.ms@gmail.com

Mami, pořád se mi vrací vzpomínky na tebe a s tebou. Občas se i zamračím, to když si vzpomenu, že to s tebou taky nebylo vždycky lehké - nakonec  jako s každým z nás. Vždycky jsi říkala, že tě umím pěkně zkomandovat. No mělas pravdu, já holt stála vždy víc nohama na zemi než ty. Bylas typický blíženec, chvíli tak a chvíli onak, nahoru dolu. Hlavu pořád tak trochu v oblacích, realita byla pro tebe vždycky trochu vzdálená. Ale to už tak byla tvoje povaha, tvoje podstata. Bylas ale vždycky strašně hodnej člověk, takovej mírnej a svoje potřeby jsi nikdy neupřednostňovala před námi. To každej neumí, spíš naopak.
Moc a moc doufám, že jsi už se svou milovanou maminkou, kterou jsem nikdy nepoznala a se svými bráchy, které jsi tak měla ráda.  O nás se neboj, všichni si vedou celkem dobře.  Kluci jsou spokojený v práci, Danča běhá a běhá a už je poloviční, sluší jí to. Miuška je hodný zlatíčko. I já se už dávám dohromady, i když mi to ještě moc nejde. Strašně mi chybíš mami, mám tě ráda.

Napsat vzpomínku

Důležité odkazy

Všechno důležité vám pošleme

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.

Prohlédnout
Portál Umírání.cz

Portál Umírání.cz

Praktické rady a informace v nelehké životní situaci najdete na informačním portálu pro nemocné, pečující a pozůstalé provozovaném Cestou domů.

Prohlédnout
Poradna

Poradna

V internetové poradně Umírání.cz odpovídají lékaři, sociální pracovníci, psychoterapeuti a právnička na vaše otázky.

Prohlédnout
Cesta domů

Cesta domů

Provozujeme domácí hospic a poradnu pro nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny. Přispíváme ke společenským změnám s cílem zlepšit péči o lidi na konci života.

Prohlédnout