MUDr. Marie Goldmannová

11.7.1955 10.11.2022
Zhlédnuto: 709x

Vzpomínáme na Marii Goldmannovou, internistku a paliativní lékařku, která stála při zrodu domácí hospicové péče v ČR.
Dětství a mládí prožila v Nejdku a Karlových Varech, medicínu vystudovala v Praze.

Největší část profesního života věnovala paliativní medicíně, stála při založení domácího hospice Cesta domů a byla jeho první lékařkou. Pracovala i v lůžkovém hospici v Litoměřicích.

Byla zastáncem vysoce odborné a zároveň laskavé péče o umírající. Její odvážná medicína, vždycky nekompromisně odborná a vždycky nesmírně lidská, je vzorem pro desítky mladých paliatrů.
Marie, děkujeme.


Rozsvícené svíčky

Právě rozsvícené svíčky: 2
Dosud rozsvícené svíčky: 64
Odpočívejte v pokoji!
Odpočívejte v pokoji! 5. 2. 2023
Odpočívejte v pokoji!
Odpočívejte v pokoji! 4. 2. 2023
Rozsvítit svíčku

Položené květiny

Právě položené květiny: 2
Dosud položené květiny: 46
Odpočívejte v pokoji!
Odpočívejte v pokoji! 5. 2. 2023
S úctou JR
S úctou JR 31. 1. 2023
Položit květinu

Vzpomínky

30. 11. 2022 Štěpánka

Marie, lidi na Tebe vzpomínají jako na zdatnou, obětavou a laskavou lékařku, jejíž schopnost přesné diagnózy hraničila s jasnovidectvím. Zkusím oživit i jiné vzpomínky na Tebe, aby je medicína úplně nepřeválcovala. Vidím Tě, jak: soustředěně posloucháš gregoriánský chorál * hraješ na klavír a flétnu * s geologickým kladívkem hledáš nové přírůstky do své mineralogické sbírky * táhneš domů koš hub, ve kterých se vyznáš jako málokdo * i bez atlasu určíš každou kytku, kterou potkáš * ve čtyři ráno na zahradě lovíš starým magneťákem hlasy ptáků * třídíš svou sbírku známek * vedeš dívčí skautskou družinu * zpíváš soprán ve sboru * v temné komoře zvětšuješ fotky * jezdíš na motorce * chodíš po slovenských horách * plachtíš i pádluješ * náruživě se koupeš v ledové horské bystřině * ležíš v knihách od rána do večera * ležíš v knihách od večera do rána – s baterkou pod peřinou * nekonečné hodiny diskutuješ s Michaelem o čemkoliv. A to už teď zase můžeš, Marie. Buď s Bohem. Ale stýská se nám!

Napsat vzpomínku

Důležité odkazy

Všechno důležité vám pošleme

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.

Prohlédnout
Portál Umírání.cz

Portál Umírání.cz

Praktické rady a informace v nelehké životní situaci najdete na informačním portálu pro nemocné, pečující a pozůstalé provozovaném Cestou domů.

Prohlédnout
Poradna

Poradna

V internetové poradně Umírání.cz odpovídají lékaři, sociální pracovníci, psychoterapeuti a právnička na vaše otázky.

Prohlédnout
Cesta domů

Cesta domů

Provozujeme domácí hospic a poradnu pro nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny. Přispíváme ke společenským změnám s cílem zlepšit péči o lidi na konci života.

Prohlédnout